Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

NOVINKY

arr3Novinky na webu21.7.2021 V termínu 26.7.2021 až 30.7.2021 dovolená. Objednávky a osobní odběry vyřizujeme od...

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

KONTAKTY

Hračky a papírnictví U Dafiho
Srbská 53
Brno - Královo Pole, 612 00
tel: 704 300 329
udafiho@seznam.cz

You Tube Hračky u DafihoFacebook Hračky u DafihoGoogle+ Hračky u DafihoTwiter Hračky u Dafiho

 

 


Tipy na Velikonoce

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů a podle jejich pojetí se váží k ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Svůj původ mají s největší pravděpodobností v pohanských tradicích. Jsou označovány za svátky jara a zároveň vyvrcholením 40denního půstu. Termín velikonoc je pohyblivý a určuje se podle prvního jarního úplňku. Velikonoce připadají na první neděli po jarním úplňku po rovnodennosti a mohou tedy proběhnout mezi 22. březnem až 25. dubnem. Svátečním dnům předchází šest postních týdnů a tedy šest nedělí, které mají svá jména – Pučálka, Pražná, Kýchavá, Družná, Smrtná poslední je Květná neděle. I jednotlivé dny svatého týdne mají svá jména a své tradice. Třeba na Modré pondělí se nesmí uklízet, naopak o Žlutém úterý se zase musí výhradně uklízet, na Škaredou středu se nesmí mračit, aby se lidé nemračily celý zbytek roku, na Zelený čtvrtek se podávají zelená jídla, např. špenát. Na Velký pátek připadá ukřižování Ježíše Krista a drží se největší půst, no a konečně Bílá sobota se nese v duchu příprav na samotné svátky. Mezi tradiční velikonoční pokrmy patří mazanec, jidáše a beránek. Na velikonoční pondělí chodí muži, kluci s pomlázkou vyšlehat ženy, holky, aby neuschly a byli zdravé. Za vyšlehání dostávají kluci výslužky.

Dnes už je tradice výslužek volnější a mnohdy se na výslužku dávají i drobné hračky. Třeba i připomínající velikonoce. Jsou to například puzzle Krtek a velikonoce, nebo vajíčko s líhnoucím se dinosaurem. Dále to mohou být i různé drobnosti jako autíčka, letadýlka, razítka, kreslící šablony, pexeso, škrabací obrázky, hlavolamy.

I pro holky v době příprav na velikonoce se najde nějaká maličkost k dotvoření velikonoční atmosféry. Je to např. sada velikonočních vajíček a různé barvy k velikonočnímu tvoření.


NDgwNG